Jak (Ne)krmit svého psa - Lidské jídlo vhodné pro pejsky

23.08.2022


Vždy když se usadíme k jídlu nebo jen něco v rychlosti jíme ve stoje, se náš milovaný mazlíček přiblíží, aby dostal také něco z našeho jídla, ale je to správně? Z hlediska výchovy psa spíš ne (někdo rád psa rozmazluje), ale pojďme si říct, jaká lidská jídla Váš pejsek může konzumovat, jsou prospěšná pro jeho zdraví a která by nikdy naopak neměl jíst. Jak totiž jinak dát svému pejskovi najevo, že ho máte rádi, než tím, že mu občas obzvláštní stravu nečím speciálním. wink

 

  1. Arašídové máslo - psi ho milují, stačí jedna lžička a váš pejsek se bude olizovat, ale pozor na složení. Pro pejsky je velmi jedovatá složka se jménem xylitol, která se v burácivém másle může vyskytovat. Najdete ho také ve sladkostech, protonových tyčinkách, dortech a zubní pastě. Tato látka může při požití u pejsků způsobovat nízkou hladinu cukru v krvi, selhání jater, záchvaty a následně i při požití vyššího množství smrt. Je tak mnohem nebezpečnější pro psy než čokoláda.
  2. Vajíčka -  celá vajíčka, včetně skořápky, jsou velmi výživná pro vašem pejska, doporučuje se vejce nejprve uvařit, abychom předešli salmonele u syrových vajec a čím je vejce starší, tím může obsahovat více bakterií, které jsou při vaření zničeny. Podáváním syrového vajíčka může také vzniknout nedostatek vitamínu B7, jelikož bílek obsahuje AVIDIN, což je enzym, který zamezuje vstřebávání právě zmiňovaného vitamínu B7.

  3. Mléko -  psi stejně tak jako lidé milují mléko, ale i oni mohou být intolerantní vůči laktóze (to by se nemělo dít u čerstvého kravského mléka od vašeho lokálního dodavatele) tedy špatně mléko tráví. Pokud však netrpí intolerancí, může trocha kravského nebo kozího mléka vašemu pejskovi udělat velkou radost, protože obsahuje spousty tuků, vápníku a cukru. Ale opravdu jen malé množství, nikdy nedávejte plnou misku mléka místo vody, to může způsobit průjmy, zvracení či řídkou stolici. Pokud by Váš pejsek i po menším množství mléka zvracel či měl průjem, je to známka intolerance. Bílý jogurt je snadněji trvatelný a je to také dobrá potravina, kterou můžete v menším množství svému pejskovi dát (né celý kelímek).

  4. Česnek a cibule - jsou jedovaté pro pejsky a mohou způsobit zvracení, průjem či kolaps organismu.

  5. Pečivo -  běžný chléb je pro pejsky neškodný, ale jsou pečiva, která mohou obsahovat xylitol, semínka, nebo rozinky, které jsou pro pejsky skutečně nebezpečné.

  6. Meloun -  ale podávaný bez bez semínek a slupky, které mohou způsobit zácpu, trávící a střevní potíže v případě slupky. Ale samotný meloun je v zdrojem vysokého obsahu vitamínů, velmi výživný a obsahuje spoustu vody, což je obzvláště v letních měsících vhodné pro hydrataci vaše pejska. Stejně tak jsou dobré pro pejsky borůvky, žlutý meloun, jahody, mango, a banány, které obsahují spousty vitamínu, minerálů a vlákniny. Vláknina je obzvláště důležitá, jelikož jí žaludek netráví a dostává se do střev kde slouží jako výživa potřebných bakterií pro správný chod střev. Vhodná jsou i jablka, ale stejně jako u melounu, je zapotřebí odstranit semínka.
     
  7. Zato Avokádo a Hrozny by nikdy neměli být podávány pejskům, jelikož je prokázáno, že jsou pro psy jedovaté.

  8. Kuřecí maso - musí být vařené, bez kořením, soli a hlavně cibule a česneku. Ale může být podáváno s trochou olivového oleje, který je naopak prospěšný. Před podáváním kuřecího, si buďte jisti, že nedáváte pejskovi i kuřecí kosti, které se lehce mohou rozlomit do ostrých částí a tím způsobit dušení, krvácení a v nejhorším případě narušení střev.

  9. Bílá rýže - jednoduchá na přípravu a hlavně i pro pejsky lehce stravitelná surovina, která je doporučována při střevních potížích a u pejsků s citlivým zažíváním a obsahuje malé množství vlákniny, která napomáhá zpevnit stolici. Hnědá rýže je také pro pejsky, ale né pokud mají právě zmiňované potíže, jelikož není tak lehce stravitelná, jelikož není tak strojen zpracovaná.

  10. Vepřové - nikoliv však šunky, párky a slanina, ty jsou pro psy kvůli vysokému obsahu soli nevhodné, jelikož je nemusí plně strávit. Vlastně jakékoliv uzeniny jsou nevhodné, kvůli vysokému obsahu solí a koření, které nejsou vhodné pro psy. Samotné vepřové maso je však pro psy vhodné, samozřejmě opět bez koření a solí. Nedávejte však svému pejskovi kosti z vařeného či pečeného vepřového, jelikož tepelným zpracováním kosti chřadnou, vysoušejí se, což může způsobit opět rozlomení na malé ostré části, které mohou pejska dusit, či poranit jeho střeva a vnitřnosti.

  11. Vývar z kostí - je velmi prospěšný, obsahuje spoustu vitamínu z vyvařených kostí, zbytků masa a kostní dřeně. Opět použijte pouze kosti bez koření a soli. Tento vývar pak můžete používat jako přeliv na granule pro vašeho pejska a věřte tomu, že Vám bude vděčný.

  12. Mrkev - jakmile má váš pejsek pořádně zuby, je dobré mu dávat tvrdou mrkev, která je bohatá na vitamíny a kouasáním krve napomáhá odstranit plak ze zubů. Má vysoký obsah vitamínu A, napomáhá zlepšit srst a imunitu, ale ve velkém množství může způsobovat vitamín A - zbarvení srsti pejska.

  13. Ananas - obsahuje hodně cukru, tak by nikdy neměl být podáván ve velkém množství a vždy čerstvý a nikdy ne z konzervy kvůli sirupu ve kterém je naložen! Ale čerstvý ananas bez slupky je plný minerálů a vitamínů čímž podporuje zdraví psů.

 

Spousta lidí dělá při výživě svého pejska spoustu chyb a tím jej ohrožují na životě nebo nevědomky zkracují jeho život, sdílejte tedy tento článek s vašimi přáteli, tak aby více lidí věděli, jak správně se máme k pejskům chovat a co jim smíme dávat k jídlu.

 

Vaše ENOVA, cesta ke správné výživě psů