Jak (Ne)krmit svého psa

14.12.2021


Část I.

Jak číst ve složení krmiva a poznat jeho kvalitu.

 Čím dál tím častěji se setkávám se zákazníky, kteří kupují krmivo, ale nerozumí složení a nevědí, co vlastně mají svému pejskovi kupovat, tak aby se mu dostalo všech živin v té nejlepší možné kvalitě. Tak jako sobě dáváte stravu, která musí být pestrá a kvalitní, to samé platí u pejsků a stejně tak suroviny, které byste sami, ve velkém nejedli, nemůžete nabízet pejskům, většinou tyto potraviny ve větším množství naleznete i u velmi nezdravých lidských pokrmů, kterým bychom se všichni měli vyvarovat. 

Jednou z nejdůležitějších znalostí je vědět, že složení krmiva je psáno od největšího podílu k nejmenšímu. A tedy na prvním místě ve složení krmiva se nachází vždy surovina, které je v daném krmivu nejvíce.

Začněme tedy přísadou, která by u každého, opakuji u každého krmiva pro psy, měla být na prvním místě v soupisu složení daného krmiva a tou je MASO. Sice pes domácí již ve většině případů není čistokrevný masožravec, kvůli dlouhotrvající domestikaci (minimálně více jak 12 000let) jsou pejsci zvyklí přijímat od lidí stravu a to nejen maso, ale i tak by maso mělo být hlavní přísadou krmiva. Existují i výjimky, kde maso nemusí být hlavní přísadou, ale jedná se o krmiva, která jsou veterinární pro eliminaci alergií, trávicí problémů pro pejsky s velmi vysokou intolerancí na téměř cokoliv co se normálně využívá do krmiva či se zdravotními problémy. Všeobecně by však na prvním místě neměli být nespecifikované obiloviny, kukuřice či cokoliv jiného, ale právě nějaké maso jako hlavní zdroj živočišných bílkovin.

Podíl masa je velmi diskutabilní, jelikož jak bylo řečeno, psi prošli za tisíce let domestikací, která ovlivnila i jejich stravovací návyky a ústrojí, ale především záleží na plemenu psa, jelikož každé plemeno prošlo určitou formou šlechtění, což také ovlivňuje jejich stravovací návyky. U psů, kteří se nejvíce podobají vlkovi určitě větší množství masa neuškodí, naopak u psů malých vzrůstů může množství nad 60% masa v krmivu způsobovat trávící potíže a průjmy. Tedy berme většinu psů jako všežravce více než čisté masožravce a úroveň masa v krmivu by se měla pohybovat od 25% do 60% masa, záleží na plemenu, zdravotním stavu či věku. Nejdůležitější je pejska sledovat, vědět co mu nejvíce vyhovuje, po čem je aktivní, má pevná hovínka a je celkově v pohodě a zdráv.

Každé krmivo, by mělo mít co nejlépe specifikované suroviny a jejich podíl. Tedy pokud je v textu napsáno drůbeží maso a není přesně specifikované jaké maso (kuřecí, krutí) nejedná se o velmi kvalitní zdroj bílkovin. Také pokud je v popisu napsáno - obiloviny bez jasné specifikace, nemůžete si být jistí co svému pejskovi dáváte za krmivo a zda to není jen samá mouka či kukuřice.

Obiloviny - Ano ale jen nějaké.

Rýže - pro dobrou stravitelnost a protože neobsahuje žádný lepek, který by mohl u pejska způsobit alergie. Pšenice - Ne. Kukuřice - raději ne. V opravdu kvalitních krmivech nikdy kukuřici nenajdete a firmy, které tyto krmiva vyrábějí vědí proč. Jelikož ve větším množství, které najdete u většiny krmiv, které mají v popisu kukuřice, slouží kukuřice jako levná výplň krmiva, tak aby se redukovala cena a zároveň navýšila metabolická hodnota krmiva.  Oves nikoliv. Tyto tři (kukuřice, pšenice, oves) neumějí psi pořádně strávit a proto nedoporučujeme v žádném případě v krmivech pro psy. Proso - i u lidské stravy hojně využívané pro lidi s bezlepkovou dietou. Ječmen - plný vitamínů, urychluje trávení a funguje jako antioxidant.

A rada na závěr první části článku jak (NE)krmit psa zní takto: Nikdy nekupujte a už vůbec nekrmte pejsky krmivem, které má vícebarevné granule. Jelikož se jedná o nejhorší možnou kvalitu psího krmiva a jen tím pejskovi nevědomky ubližujete a zkracujete jeho život, jelikož tak jako u nás, dobrá a kvalitní strava prodlužuje a zlepšuje život, je tomu tak i u psů.

V další části článku probereme druhy masa v krmivech, rozdíl sušeného a čerstvého masa a projdeme si další suroviny používané v krmivech.

 Sdílejte tento článek a pomožte nám rozšířit tento článek a dostat ho k více majitelům psů tak aby věděli jak jejich mazlíčky správně krmiv, zlepšit tak jejich zdraví a prodloužit život bez zbytečných výdajů za veterináře spojených s nevhodným krmivem.

 Vaše ENOVA

Pro dlouhý a zdravý život Vašich psů.