Městský pes, aneb jak zlepšit kvalitu jeho života

01.06.2020


Psi a město

Život ve městě není ideální podmínkou pro psy, kteří milují být v kontaktu s přírodou a užívat si otevřeného prostoru, daleko od hluku a znečištění; ale naštěstí je pes také nejpřizpůsobivějším živočišným druhem, jaký kdy byl a aby nám zůstal nablízku, také se časem přizpůsobil čistě městskému životnímu stylu. Zde je několik návrhů, jak toto městské prostředí zpříjemnit pro vás oba.

Dům - doupě, ale ne vězení

Náš společník stráví většinu času dne doma, takže mu udělejme tento čas co nejpříjemnější. Hrajme si s ním často (i když jen na pár minut), snažme se pochopit, jaký druh interakce se mu nejvíce líbí (přetahování, aport atd.). Jako fakt se ukázalo, že pro psa, který se zrodil jako predátor, je potěšením vydávat fyzickou a /nebo mentální energii při získávání potravy; za tímto účelem existuje na trhu spousta speciálně vyvinutých hraček a na internetu lze najít také mnoho návrhů, jak udělat čas krmení zábavný, jako výzvu pro pejska a i na uspokojení primární potřeby. 

Važme si denních procházek

Přestože máme v moderním životě počítáme všechny minuty, měli bychom se vždy snažit najít si čas potřebný na dobré procházky se psem; to jsou jediné okamžiky, ve kterých má náš čtyřnohý společník šanci plně využít své smysly - obecně být fyzicky a mentálně stimulován. Nezapomeňte, že chůze je pro nás také zdravá, před a po dni stráveném sezením u počítače v kanceláři. Pouhé provedení fyzické zátěže nesmí být cílem, ale spíše zajistit, aby pes mohl zastavit na zajímavých pachách po dobu potřebnou k aktivaci nosu a mozku, užít si příjemné interakce a natáhnout nohy trochu zdravým pohybem, kvůli benefitu pro jeho oběhový systém a jeho tělesný stav. 

Vypustit z vodítka, ale bezpečně

Město je, mnohem více než otevřené prostory přírody, plné hrozeb a nebezpečí pro naše psí přátele. Ačkoli nikdo nezná svého psa lépe než my, nesmíme ho nechat volně pobíhat mimo vyhrazené oblasti; nikdy nevíme, kdo nebo co se nachází za rohem, kdo se ho bojí nebo ho vyleká. I když je volný v jedné z těchto oblastech, měli bychom ho mít neustále pod kontrolou, abychom si ověřili, že respektuje ostatní psy a že je respektován, vždy kontrolujete jeho řeč těla a pomozte mu v případě, že vykazuje známky nepohodlí nebo netrpělivost, nebo je nepříjemný pro ostatní návštěvníky. Tento okamžik svobody musí být zábava pro každého!

Víkend mimo město, skvělý nápad

Šílenost městského života zatěžuje naše tělo a mysl, stejně jako je to u našich psů. Udělejme si chvilku přestávku od této rutiny, naplánujte si výlet mimo město, dokonce stačí jen jeden den, během kterého si vy i váš čtyřnohý partner užijete plný kontakt s přírodou; každé město má ve své blízkosti  venkovské oblasti s krásnou krajinou, turistické stezky vhodné pro každého, čistý vzduch a kulinářské lahůdky, které můžete vyzkoušet v dog friendly restauracích a podpořit tak ekonomiku po koronaviru.

 

Vaše ENOVA - To nejlepší pro ty nejvěrnější