10 Léčivých bylin a jejich magické účinky v krmivech pro mazlíčky

03.04.2020


Jak moc jsou léčivé byliny důležité pro výživu našich pejsků a koček?

Příroda nám darovala některé rostliny s léčivými vlastnostmi, které se lidé naučili v průběhu tisíciletí ocenit a využít k tomu, aby vyléčili nebo zmírnili řadu zdravotních problémů.

Dokonce i naši čtyřnozí přátelé se naučili v přírodním prostředí vybírat konkrétní byliny a bobule, které mohou zlepšit jejich blahobyt, a veterinární praxe také ukázala, jak jiné, které nejsou přísně zahrnuty do jejich přirozené stravy, mohou mít významné příznivé účinky na jejich zdraví.

Zde je 10 bylin, rostlin a bobulovin s léčivými vlastnostmi pro naše psy a kočky:

Aloe vera (Aloe barbadiensis). Gel extrahovaný z masitých listů aloe je bohatý na muko-polysacharidy, vitamíny, minerály a rostlinné hormony. Ukázalo se, že tato zvláštní směs živin (vhodná jak pro vnější použití, tak požitá ve formě šťávy) má hojivé, protizánětlivé, imunostimulační, detoxikační, protinádorové vlastnosti a ulevuje od bolesti. Skutečný všelék pro naše psy a kočky!

Heřmánek (Matricaria recutita). Stejně jako u člověka, také u psů a koček může infuze heřmánkových květů (podávaných při pokojové teplotě) zklidnit zažívání v případě žaludečních a střevních potíží, má antispasmodické a také antihelmintické vlastnosti. Infuze může být také použita lokálně v případě podráždění a kožních infekcí, jakož i pro udržení čistoty vnějšího ucha nebo oblasti očí.

Ostropestřec mariánský (Silybum marianum). Ostropestřec mariánský je přírodním zdrojem silymarinu, silné směsi flavonolignanů, které mají jako cílový orgán játra. Jako antioxidant je silymarin vysoce účinný při ochraně jaterních buněk (hepatoprotektivní funkce); zlepšuje funkci jater, podporuje tvorbu a regeneraci jaterních buněk, chrání nové a snižuje zánětlivé procesy.

Čekanka (Chicorium intybus). Tato rostlina je zvláště bohatá na inulin, speciální molekulu patřící k fruktanům, která představuje ideální substrát pro proliferaci dobrých bakterií přítomných ve střevě, čímž působí jako prebiotikum.

Balzám z citronu (Melissa officinalis). Vynikající pomocná látka pro trávicí proces, balzám z citronu pomáhá relaxaci žaludku a sekreci žaludečních šťáv, čímž zlepšuje celkové trávení a vstřebávání živin z potravy.

Borůvky (Vaccinium myrtillus). Borůvka obsahuje vysokou antioxidační, protizánětlivou a antiseptickou sílu, která působí zejména na močový trakt, pomáhá snižovat výskyt cystitidy a následných relapsů. Působí také na úrovni ústní dutiny, bojuje proti tvorbě plaku a snižuje zánětlivý proces dásní.

Psyllium (Plantago psyllium). Semena Psyllia obsahují sliz, který při kontaktu s vodou roste na objemu; gel, který je tímto způsobem vytvořen, stimuluje průchod ve střevním traktu a má protizánětlivý a uklidňující účinek na sliznici střev, takže se v případě dráždivého střevního syndromu či kolitidy, specificky doporučuje jako doplněk.

Černý rybíz (Ribes nigrum). Olej extrahovaný ze semen černého rybízu má obsah a poměr esenciálních mastných kyselinách Omega 3 a Omega 6, který je ideální pro podporu v případě dermatologických onemocnění, zejména atopické dermatitidy (vědecké výzkumy ukazují, že jeho použití může výrazně snížit příznaky) . Vzácné Omega 3 a Omega 6 rybízu jsou také velmi užitečné v případě infekcí alergickou příčinou a otitidou způsobenou proliferací kvasinek.

Šípky (Rosa canina). Šípky jsou koncentrátem velmi důležitých živin - zejména vitamínu C a B, ale také vápníku, mikroprvků, pektinů a karotenů. Přínosy mohou zahrnovat četné oblasti: imunitní systém, kardiovaskulární systém, kůže, kosti a aldo pro prevenci nádorů a diabetu.

Rozmarýn (Rosmarinus officinalis). Silný přírodní antioxidant, rozmarýn, pomáhá redukovat škodlivé účinky volných radikálů, které jsou zodpovědné za stárnutí. Má také uklidňující a osvěžující vlastnosti na zažívací systém, a zejména zabraňuje a snižuje účinek střevních potíží.

Pokud Vám náš článek přišel užitečný, budeme rádi za jeho sdílení, aby i ostatní majitelé mazlíčků měli informace o důležitých součástech krmiv.

Vaše ENOVA

 

Foto: wagbrag.com